A tárcavezető elmondta: a román egészségügyi rendszerben az egyre növekvő számú koronavírusos betegek ellátása érdekében vissza kell szorítani az egyéb tevékenységeket, hogy újabb kórházakat, kórházi részlegeket szabadíthassanak fel a fertőzöttek számára. Úgy vélekedett, hogy a Covid-részlegek intenzív terápiás osztályain tavasszal elért 1600 ágyas kapacitás a negyedik hullámban nem lesz elegendő.
A legfertőzöttebb térségekben nagyon nehéz már szabad ágyat találni egy-egy súlyos beteg számára, ezért a kevésbé leterhelt téréségekbe szállítják őket. A miniszter ismét leszögezte: nem akar "lokálpatriotizmusról" hallani, egyetlen kórház sem utasíthat el más megyéből érkező pácienseket.
Cseke Attila szerint a romániai nehéz járványhelyzet annak tulajdonítható, hogy itt a lakosság alig egyharmada vette fel az oltást. Rámutatott: más országok, ahol 60-70 százalékos az átoltottság, túl vannak a negyedik hullámon, és sorra eltörlik a korlátozásokat. Romániában sokan emlegetik, hogy "olyan országot akarnak, mint odakint", de nem hajlandók tenni is érte - mutatott rá a miniszer az oltásszkeptikusokra utalva.
A héten csütörtökön már másodszor dőlt meg az újonnan diagnosztizált esetek rekordja Romániában. A stratégiai kommunikációs törzs jelentésében szereplő több mint 12 ezer új fertőzés 90 százalékkal haladja meg az utóbbi két hét átlagát. Az utóbbi 24 órában 176 koronavírusos beteg halt meg Romániában: ez másfélszerese a kéthetes mozgóátlagnak. Az áldozatok között két gyermek és öt 30 és 40 év közötti felnőtt is volt. A kórházban kezelt fertőzöttek száma csütörtökön átlépte a 12 ezret, az intenzív terápián ápolt súlyos eseteké 1364-re emelkedett.
Lakosságarányosan immár Romániában követeli a legtöbb áldozatot a koronavírus-járvány Európában. Az abszolút számok szintjén az ország az első tíz közé került világviszonylatban, ami a járványnak tulajdonított haláleseteket számát illeti.